Chess – The most intelligent game

Small Nations Ind CC 2016

Michael WIEDENKELLER est 3e, Fred BEREND 5e (12 participants)
2nd European Small Nations Individual Chess Championship (FIDE Zone 1.10)
Luxembourg, du 1er au 11 avril 2016
1er tour, 2016/04/02 à 15h00
1 De La Riva Aguado Oscar GM 2494 Mooney Graham 1867 1 – 0
2 Villegas Pierre FM 2363 Kirby Peter J. CM 2008 1 – 0
3 Sammut Briffa Peter 2000 Frick Renato 2049 0 – 1
4 Ziska Helgi Dam IM 2542 Volpinari Danilo CM 2003 1 – 0
5 Michaelides Konstantinos CM 2133 Kelires Andreas IM 2466 1 – 0
6 Wiedenkeller Michael IM 2451 Berend Fred IM 2335 ½ – ½
2e tour, 2016/04/03 à 10h00
1 Mooney Graham 1867 Berend Fred IM 2335 0 – 1
2 Kelires Andreas IM 2466 Wiedenkeller Michael IM 2451 1 – 0
3 Volpinari Danilo CM 2003 Michaelides Konstantinos CM 2133 0 – 1
4 Frick Renato 2049 Ziska Helgi Dam IM 2542 0 – 1
5 Kirby Peter J. CM 2008 Sammut Briffa Peter 2000 0 – 1
6 De La Riva Aguado Oscar GM 2494 Villegas Pierre FM 2363 ½ – ½
3e tour, 2016/04/03 à 17h00
1 Villegas Pierre FM 2363 Mooney Graham 1867 1 – 0
2 Sammut Briffa Peter 2000 De La Riva Aguado Oscar GM 2494 0 – 1
3 Ziska Helgi Dam IM 2542 Kirby Peter J. CM 2008 ½ – ½
4 Michaelides Konstantinos CM 2133 Frick Renato 2049 1 – 0
5 Wiedenkeller Michael IM 2451 Volpinari Danilo CM 2003 1 – 0
6 Berend Fred IM 2335 Kelires Andreas IM 2466 ½ – ½
4e tour, 2016/04/04 à 15h00
1 Mooney Graham 1867 Kelires Andreas IM 2466 0 – 1
2 Volpinari Danilo CM 2003 Berend Fred IM 2335 0 – 1
3 Frick Renato 2049 Wiedenkeller Michael IM 2451 0 – 1
4 Kirby Peter J. CM 2008 Michaelides Konstantinos CM 2133 1 – 0
5 De La Riva Aguado Oscar GM 2494 Ziska Helgi Dam IM 2542 ½ – ½
6 Villegas Pierre FM 2363 Sammut Briffa Peter 2000 0 – 1
5e tour, 2016/04/05 à 10h00
1 Sammut Briffa Peter 2000 Mooney Graham 1867 1 – 0
2 Ziska Helgi Dam IM 2542 Villegas Pierre FM 2363 1 – 0
3 Michaelides Konstantinos CM 2133 De La Riva Aguado Oscar GM 2494 0 – 1
4 Wiedenkeller Michael IM 2451 Kirby Peter J. CM 2008 1 – 0
5 Berend Fred IM 2335 Frick Renato 2049 1 – 0
6 Kelires Andreas IM 2466 Volpinari Danilo CM 2003 1 – 0
6e tour, 2016/04/05 à 17h00
1 Mooney Graham 1867 Volpinari Danilo CM 2003 ½ – ½
2 Frick Renato 2049 Kelires Andreas IM 2466 0 – 1
3 Kirby Peter J. CM 2008 Berend Fred IM 2335 0 – 1
4 De La Riva Aguado Oscar GM 2494 Wiedenkeller Michael IM 2451 ½ – ½
5 Villegas Pierre FM 2363 Michaelides Konstantinos CM 2133 1 – 0
6 Sammut Briffa Peter 2000 Ziska Helgi Dam IM 2542 0 – 1
7e tour, 2016/04/07 à 10h00
1 Ziska Helgi Dam IM 2542 Mooney Graham 1867 1 – 0
2 Michaelides Konstantinos CM 2133 Sammut Briffa Peter 2000 ½ – ½
3 Wiedenkeller Michael IM 2451 Villegas Pierre FM 2363 1 – 0
4 Berend Fred IM 2335 De La Riva Aguado Oscar GM 2494 0 – 1
5 Kelires Andreas IM 2466 Kirby Peter J. CM 2008 1 – 0
6 Volpinari Danilo CM 2003 Frick Renato 2049 0 – 1
8e tour, 2016/04/08 à 10h:00
1 Mooney Graham 1867 Frick Renato 2049 0 – 1
2 Kirby Peter J. CM 2008 Volpinari Danilo CM 2003 1 – 0
3 De La Riva Aguado Oscar GM 2494 Kelires Andreas IM 2466 ½ – ½
4 Villegas Pierre FM 2363 Berend Fred IM 2335 0 – 1
5 Sammut Briffa Peter 2000 Wiedenkeller Michael IM 2451 0 – 1
6 Ziska Helgi Dam IM 2542 Michaelides Konstantinos CM 2133 1 – 0
9e tour, 2016/04/08 à 17h00
1 Michaelides Konstantinos CM 2133 Mooney Graham 1867 1 – 0
2 Wiedenkeller Michael IM 2451 Ziska Helgi Dam IM 2542 ½ – ½
3 Berend Fred IM 2335 Sammut Briffa Peter 2000 ½ – ½
4 Kelires Andreas IM 2466 Villegas Pierre FM 2363 1 – 0
5 Volpinari Danilo CM 2003 De La Riva Aguado Oscar GM 2494 0 – 1
6 Frick Renato 2049 Kirby Peter J. CM 2008 ½ – ½
10e tour, 2016/04/09 à 15h00
1 Mooney Graham 1867 Kirby Peter J. CM 2008 0 – 1
2 De La Riva Aguado Oscar GM 2494 Frick Renato 2049 1 – 0
3 Villegas Pierre FM 2363 Volpinari Danilo CM 2003 1 – 0
4 Sammut Briffa Peter 2000 Kelires Andreas IM 2466 0 – 1
5 Ziska Helgi Dam IM 2542 Berend Fred IM 2335 1 – 0
6 Michaelides Konstantinos CM 2133 Wiedenkeller Michael IM 2451 0 – 1
11e tour, 2016/04/10 à 10h00
1 Wiedenkeller Michael IM 2451 Mooney Graham 1867 1 – 0
2 Berend Fred IM 2335 Michaelides Konstantinos CM 2133 ½ – ½
3 Kelires Andreas IM 2466 Ziska Helgi Dam IM 2542 0 – 1
4 Volpinari Danilo CM 2003 Sammut Briffa Peter 2000 ½ – ½
5 Frick Renato 2049 Villegas Pierre FM 2363 0 – 1
6 Kirby Peter J. CM 2008 De La Riva Aguado Oscar GM 2494 0 – 1
2nd European Small Nations Individual Chess Championship (FIDE Zone 1.10)
Luxembourg, du 1er au 11 avril 2016
Classement final
Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 Ziska Helgi Dam IM FAI 2542 9,5 0,00 8,0 45,8
2 De La Riva Aguado Oscar GM AND 2494 9,0 0,00 7,0 41,3
3 Wiedenkeller Michael IM LUX 2451 8,5 0,00 7,0 36,8
4 Kelires Andreas IM CYP 2466 8,0 0,00 7,0 35,5
5 Berend Fred IM LUX 2335 7,0 0,00 5,0 27,5
6 Villegas Pierre FM MNC 2363 5,5 0,00 5,0 18,5
7 Michaelides Konstantinos CM CYP 2133 5,0 0,00 4,0 18,8
8 Sammut Briffa Peter MLT 2000 4,5 0,00 3,0 16,5
9 Kirby Peter J. CM GCI 2008 4,0 0,00 3,0 13,0
10 Frick Renato LIE 2049 3,5 0,00 3,0 8,0
11 Volpinari Danilo CM SMR 2003 1,0 0,00 0,0 2,5
12 Mooney Graham JCI 1867 0,5 0,00 0,0 0,5